..: Başakşehir Anneleri :..
Pazartesi, 30 Nisan 2018 07:19

Çocuklar İçin Drama Eğitimi

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Erken yaşta drama eğitimi almak çocuklar üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Şimdi gelin bu dramanın çocuklar için faydalarından biraz bahsedelim.

 

Drama eğitimi içinde yer almak, topluluk önünde konuşmak, beden dilini kullanmak, kendini doğru bir dil ile anlatma becerisi gibi hem sosyal hayat hem de iş hayatında önemli olan becerilerin kazanılmasını ve gelişmesini sağlar.

Drama, başarı ve başarısızlığı farklı farklı deneyimleme ve zayıf yönlerin güçlenmesine katkıda bulunur.

Dramada görev alan tüm oyuncular için uzlaşma ve birlikte çalışma ortamı takım ruhunu kuvvetlendirir.

Farklı kişileri canlandırma, onların durumlarını ve karakterlerini içselleştirme süreci, drama oyuncularının empati ve başkalarına karşı derin bir anlayış geliştirmesini sağlar.

Drama oyuncuları, stres ve zaman yönetimi konusunda daha maharetlidir. Görev ve sorumluluk bilinci gelişir. Sorumluluklarını bilir, ona göre hareket eder ve zamanını doğru planlama becerisi kazanır.

Drama sahnesi her türlü çılgınlık ve tuhaflıkları deneyimleyebileceğiniz bir yerdir. “Beceriksiz” diye yaftalanma korkusu olmadan “komik” duruma düşme endişesi yaşamadan her türlü yeniliğe açık olabileceğiniz, özgürce hareket edebileceğiniz ve kılıktan kılığa girebileceğiniz bir alandır.

Drama, egonuzdan sıyırılıp geri bildirimleri kişisel algılanmadan zayıf yönlerinizin size gösterilmesini kişisel gelişim için bir fırsat olarak görmeyi öğrenmenizi sağlar.

Drama etkinlikleri akranlarla sosyalleşmenin en eğlenceli yoludur. İletişim açısından çocukları zenginleştirir. Drama eserinin sahnelenmesi ve çalışmaların iyi gitmesi için sağlıklı iletişim kurabilme ve uzlaşmacı bir yaklaşım gereklidir.

Drama, bir anlamda gerçek hayatın provasıdır. Hayatta her zaman her istediğini elde edemeyeceğimizi, çok istediğimiz bir rolü alamayınca yaşadığımız hayal kırıklığı ve sonrasında bu hayal kırıklığı ile baş çıkmaya becerisi geliştirmek bize hayatın her alanında karşılaşabileceğimiz zorluklara karşı hazırlıklı kılar. Ayrıca, drama etkinlikleri profesyonel yaşama ilk adımdır. Disiplin, istikrarlı çalışma, uzlaşma, duyguları kontrol etme gibi iş hayatında gerekli olan beceriler yine drama eğitimi ile mümkün olur.

Dramada kullanılan metinler, okuma ve anlama becerilerini geliştirir. Bir yandan metni okurken diğer yandan nasıl canlandıracağınızı prove edersiniz. Birçok kişi bunu sadece metni ezberlemek olarak görse de aslında ezberin ötesinde zihinsel bir süreçtir. Çoklu odaklanma (aynı anda birkaç işi eksiksiz yapabilme) becerisi geliştirir.

Ve son olarak şunu söyleyebilirim; drama farklı kültürlerin kapılarını aralar. Kullanılan metinler ve dünya edebiyatının eşsiz fikriyatı ile entelektüel olarak size katkısı olarak birçok eser ile drama sayesinde tanışabilirsiniz.

Yazan Merve Özçelik

Okunma 3434 kez Son Düzenlenme Pazartesi, 30 Nisan 2018 07:22

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 

Kütüphanede Masal Saati 6

27 Mart 2018
Kütüphanede Masal Saati 6

Gönüllü olarak kütüphanede yürüttüğüm Masal Anlatıcılığı gününde bu seferki hikayemiz: "Sarılalım Mı...

Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

27 Mart 2018
Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin başlatmış olduğu Ahlat Sosyal Sorumluluk Projesi @ahlatssp...

Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

Sezen Aksu Taşyürek'in kaleme aldığı Benim Evim Nerede? adlı hikaye anlatımı sonrasında sincap şekli...

İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

27 Mart 2018
İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

25 Kasım Cumartesi Günü İlk Öğretmenim Annem dedik ve öğretmenler gününü kutlamak için annelerimizle...

Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

Püfleyen Küçük Dinazor Roko hikayesi anlatımı sonrasında ahşap oyuncaklarımızı boyadık. Oyuncaklarım...

Bumerang - Yazarkafe