..: Başakşehir Anneleri :..
Perşembe, 12 Nisan 2018 07:49

Müzik Her Derde Deva mı?

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

1996 yılında A.B.D.'de üniversite giriş sınavlarıyla ilgili yapılan bir araştırma, müzikle ilgilenen ve bir müzik aleti çalan öğrencilerin genel ortalamaya göre daha başarılı olduklarını göstermiştir. Bu öğrencilerin SAT adı verilen üniversite giriş imtihanlarında ortalamaya göre sözelde 51 puan, sayısalda da 39 puan daha yüksek puan aldıkları ortaya çıkmıştır.

 

 

Doğumda yetişkin bir insanın beşte biri kadar büyüklüğe sahip olan beyin; ileriki yaşlarda nöronların büyümesi ve akson, dentrit ve sinapsların sayısının artması ile büyümektedir. Beyindeki bu gelişim, vücut fonksiyonlarının yapılandırılmasını sağlamaktadır. Yaşadığımız deneyimler beynimizde sinapsların oluşmasını sağlamaktadır. (Chudler, 2005).

Beynimiz sinir hücreleriyle örülmüş bir ağ gibidir. Yeni bilgilerin önceki bilgilerle birleştirilmesi, daha önce edindiğimiz bilgilerin geri çağrılması bu ağ sayesinde gerçekleşmektedir. (Weiss, 2000). Beyindeki bu sinaptik bağlantılar ne kadar sık kullanılırsa o kadar kuvvetlenir. Kullanılmadığı zaman ise ölür ve kaybolurlar. Beynin gelişimi bu sinaptik bağlantıların oluşturulması (budak salma) ve budanması sürecini kapsamaktadır. Bu nedenle beyne yönelik zenginleştirilmiş tecrübelerle beynin sürekli olarak uyarılması beynin gelişiminde önemli yer tutmaktadır. Doğumdan itibaren yaşadığımız olumlu veya olumsuz deneyimler beynimizin gelişimini doğrudan etkilemektedir (Thomas, 2001).

Beyin gelişimi açısından bakıldığında müzik, ritim ve ritmik hareketlerin zihinsel gelişim, hafıza, konsantrasyon gibi zihinsel faaliyetler açısından önemli bir rolü ve işlevi vardır. Müzik hippocampus denilen gri bölgeyi uyarır. Bu bölge beyinin hafıza ve yön bulmada rolü olan parçasıdır. Müzik beyinin, her iki yarısının da iyi entegre olmasına yardım eder. Okullardaki öğrenme metotları ezbere dayanmakta ve beynin sadece sol lobunu işin içine katmaktadır. sayısal ve mantıksal konularda beynin sağ lobuna göre üstün olan sol lop, hafıza gücü ve yaratıcı düşünme gibi konularda beynin sağ lobuna göre zayıftır. Bu sebeple müzik, analitik düşünme becerisi kazandırır, daha kolay öğrenmeye katkısı vardır ve öğrenilen bilgilerin kalıcı bir şekilde hafızada tutulmasına etkisi vardır  

Müzik  tıpkı matematik ya da satranç gibi yüksek beyin fonksiyonları gerektirir. Müzikle uğraşmak aynı zamanda iyi gelişmiş “mekânsal” (spatial) zekânın temelini atar. Mekansal zekâ, görsel dünyayı algılayabilme, nesnelerin görüntülerini zihinde oluşturabilme ve bunların farklılıklarını kavrayabilme yetisidir (Boettcher vd., 1994: 53-58).

Araştırmacı yazar Terry Wyler Webb'e göre yüksek frekanslar içeren klasik müzik parçaları ile "largo"  (ağır) hızdaki barok müzik eserleri (beynin sağ ve sol loplarının dengeli kullanılmasını sağlayarak) insanın bellek ve zeka (iq) gücünü geliştiren doğru kombinasyonları içermektedirler.

 

 

Müzik ve ritmin faydaları:

 

Konsantrasyonu artırır: Müzik beynin birden fazla alanını aktive ettiğinden, çocuğun dikkat becerilerinin gelişmesine ve pekişmesine yardımcı olur. Müzik ile ilgilenen çocukların işitsel becerilerinin ve işitsel dikkatlerinin daha iyi olduğu belirlenmiştir.

Öğrenmeyi hızlandırır ve hafıza gücünü geliştirir: Pychiger’in araştırmasına ve “ Mozart IQ Artışı Sağlar” adlı çalışmanın sonuçlarına dayanılarak şunlar söylenebilir: Daha fazla müzik eğitimi alan çocuklar, öğretmenleri ile daha işbirlikçi ve arkadaşları ile daha dostça ilişkiler içindedirler. Ayrıca,  çocuklar birlikte müzik yaparlar ve  şarkı söylerlerse, birbirlerini dinlemeyi daha kolay öğrenirler. Çünkü rekabetçi  davranışlar müzik yapmakla uyuşmamaktadır. (Edwards, 1997)

Dil gelişimine katkı sağlar: Çocukta dil gelişimi okul öncesi dönemde gerçekleşir. Bu gelişimi destekleyen en güzel araç şarkılar ve tekerlemelerdir. Sözleri, dili ve duyguları geliştirici olan, ezgileri uygun ses aralığında yazılmış, söz-müzik cümleleri uyumlu (prozodisi başarılı),  , doğru vurgulamalarla söyletilen şarkılar ve tekerlemeleri, 6 yaştan sonra örgün eğitimde “yazma” öğrenimi izler.. (Seyrek&Sun, 1977)

Doğru tınıda ve ritimdeki müzik, sakinlik ve dinginlik sağlayarak stresi azaltır.  Hatta vücudun daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Yaratıcı düşünme yeteneğini geliştirir beyinin sağ ve sol loplarının dengeli kullanılmasını sağlıyor: psikolog ve nöro-biyologların deney grupları olarak aldıkları çocuklar, saralılar, Alzheimer hastaları, hatta farelerle yaptıkları  araştırmalar Mozart’ın  müziğinin beynin motor koordinasyonunu, görsel algısını ve düşünce sürecini hızlandırdığını ortaya koymuştur. (Kliever, 1999).

 

Müzik, hiperaktif çocukları ve yetişkinleri sakinleştirir, dikkat ve konsantrasyonu arttırır: Konsantrasyon, bir çocuğun neler gördüğünü, duyduğunu ve okuduğunu hatırlamasını sağlar. Bir iç güçtür, beyin jimnastiğidir, hedefleri iyi belirlemek ve onları gerçekleştirmektir ve başarı için temel bir öğedir. Konsantrasyon çocuğa, disiplini ve hedeflerini belirleyip, onları gerçekleştirmeyi öğretecek  ve onu okul hayatına ve ileriye hazırlayacaktır. Çocuk erken yaşta konsantrasyonu öğrenirse bunun faydasını hep görecektir.

Yazan Merve Özçelik,

 

Okunma 2177 kez

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 

Kütüphanede Masal Saati 6

27 Mart 2018
Kütüphanede Masal Saati 6

Gönüllü olarak kütüphanede yürüttüğüm Masal Anlatıcılığı gününde bu seferki hikayemiz: "Sarılalım Mı...

Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

27 Mart 2018
Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin başlatmış olduğu Ahlat Sosyal Sorumluluk Projesi @ahlatssp...

Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

Sezen Aksu Taşyürek'in kaleme aldığı Benim Evim Nerede? adlı hikaye anlatımı sonrasında sincap şekli...

İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

27 Mart 2018
İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

25 Kasım Cumartesi Günü İlk Öğretmenim Annem dedik ve öğretmenler gününü kutlamak için annelerimizle...

Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

Püfleyen Küçük Dinazor Roko hikayesi anlatımı sonrasında ahşap oyuncaklarımızı boyadık. Oyuncaklarım...

Bumerang - Yazarkafe