Bu sayfayı yazdır
Perşembe, 22 Mart 2018 13:49

Biraz Yaratıcılık Diyorum...

Yazan
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Çocukların doğuştan gelen bazı yetenekleri vardır. Bu yeteneklerden en önemlisi de taklit etme becerisidir. Çocuklar, çevrelerindeki insanları taklit ederek ilerleyen yaşlarda gereksinim duyacakları yeterlilikleri kazanırlar. Ve bu yeterlilik ve özgüven duygusunu kazanmanın en basit birincil yolu da oyunlardır.

Öyle oyun denilince de aklımıza türlü türlü eğitsel, işitsel ve benzeri donanımlı oyuncaklara ihtiyaç yoktur aslında.

 

Çocuklara hazır oyuncaklar sunmak yerine elimizdeki malzemeleri değerlendirerek ortaya kendi ürünlerimizi çıkarabiliriz. Bir ayakkabıyı arabaymış gibi süren, bir tahta kaşığı telefonmuş gibi kullanan çocuklar bence içlerindeki en büyü gücü kullanıyorlar: yaratıcılık.

Ama birçok anne-baba gibi çoğunlukla şunu düşünüyoruz. Biz sahip olamadık çocuğumuz faydalansın, bizim zamanımızda yoktu çocuğumuzun olsun, bu oyuncaklar birçok yönden çocuğun zihinsel, işitsel, psikomotor becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyormuş benim çocuğum da gelişim açısından bunlardan fayda görsün vs. diye diye aslında çocuklarımızı doğallıktan ve yaratıcılıktan uzaklaştırıyoruz.

Oysa birçok anne-baba da şunları dile getiriyor: bilmem kaç para vererek şu oyuncağı aldık bir defa oynadı, bu oyuncak eğiticiymiş öğreticiymiş dersin ama çocuk saatlerce mutfakta plastik leğen, kaşık ve tencere ile oynar.

Bence çocukların çok pahalı araç gereçlere, en son çıkan, teknolojik, süper, harika ötesi oyuncaklara değil onlarla oyun oynayacak anne-baba veya bir yetişkine ihtiyaçları var. Ve bir de bol bol rahtça oyun oynayabilecekleri doğal oyun alanlarına ihtiyaçları var elbette. Doğal oyun alanları nedir? Elbette parklar, bahçeler, toprak, çimen, deniz, kum ve dahası. Ve ilginçtir ki son zamanlarda yapılan araştırmalar, doğal oyun alanlarında zaman geçiren, özgürce, canının istediği gibi istediği şekilde oynayan çocuklar daha az hırçın ve depresif oluyorlar.  

Ayrıca doğada zaman geçirmek, çocukların hem zihinsel, hem bedensel sağlığı için çok faydalı. Doğa da daha fazla zaman geçiren ve dilediğince koşan çocukların zihinsel gelişimi hızlanıyor. Bol oksijen iyidir yani.

Çocuklara az oyuncakla beraber biraz da sıkılmalarına izin vermemiz gerekiyor. Çünkü elinde sınırlı malzeme olan çocuk yenilik peşinde olur; yeni şeyler üretmek, ortaya çıkarmak ister, sıkılır yeniden ve yeniden üstüne düşür ve üretir. Üreten çocuk mutlu olur. Çünkü kendisi bir şey ortaya çıkarmış olmanın hazzını yaşar. Sürekli anlık hazları ve peşinde dürtüsel bir şekilde “talepkar” ve “tüketici” bireyler yerine araştıran, çözüm üreten, yaratıcı bireyler ortaya çıkar.

Zaten çocukların içlerinde barındırdıkları inanılmaz bir potansiyel vardır: merak. Her güne birçok soruyla, dünyayı ve kendisini öğrenme aşkıyla dolu yaklaşan yaratıcı bir zihin yapısı. Bizim sadece bu potansiyelin açığa çıkmasına fırsat ve uygun zemin hazırlamamız gerekiyor. Hepsi bu kadar…

 

Merve Özçelik

Okunma 1642 kez
Başakşehir Anneleri

Son ekleyen Başakşehir Anneleri