..: Başakşehir Anneleri :..
Perşembe, 15 Mart 2018 17:08

Mini Mini Birler İçin Ev Ödevi

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

İlkokula yeni başlayan öğrencilere dolu dolu ev ödevi verilmesini asla doğru bulmadım. Okuma-yazmaya başlama döneminde çocuklara birçok alıştırma ödevi veriliyor ve birçok veli de bu alıştırmalar yapılmazsa kendi çocuğunun okuma-yazmada diğer öğrencilerden geri kalacağı endişesi ile çocukların üzerine fazlasıyla düşüyor. Bazı veliler, çok ev ödevi veren öğretmenleri takdir le karşılıyor; bir nevi öğretmen “işinin hakkını veriyor”. Özellikle çocuğuyla birlikte hatta çocuğunun yerine ev ödevi yapan veliler ise durumdan şikayetçi saatlerce bitmeyen ev ödevleri yüzünden birçok işleri aksıyor.

 

Bence ilkokula yeni başlayan mini mini birler için ev ödevinin birçok olumsuz yönü var. Okula yeni başlayan çocukların yıldırılmaması, okuldan ve okumaktan soğutulmaması adına ev ödevi yerine eğlenceli etkinlikler ile çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kağıt ve kalem ile yapılan yazı çalışmaları yerine şeker, kum, tuz, nişasta gibi malzemeler kullanılarak yazı çalışmaları yapılabilir.

Bitmek bilmeyen ev ödevleri anne-baba ve çocuk ilişkisine konulmuş bir dinamik olabiliyor bazen. Özellikle “ev ödevlerinden sorumlu” anneler görev aşkıyla durumu biraz abartabiliyor bu da anne ile çocuk arasında gerginlik ve tartışmalara, huysuzluk ve anlaşmazlıklara dönüşebiliyor. Sürekli ev ödevini hatırlatan bir memur edasında annesini karşısında bulan çocuk bir müddet sonra bunalıyor ve ders çalışmak adeta bir işkenceye dönüşüyor.

Anne-baba ve çocuğun kaliteli bir birliktelik geçireceği, oynayıp eğeleneceği, sohbet edeceği veya gezeceği vakitlerin birçoğu ev ödevleri tarafından işgal edildiği için bu durum çocuk ve anne-babası arasındaki ilişkiyi zedeliyor.

 Ev ödevleri sebebiyle birçok çocuk koşmaya, hoplamaya, yuvarlanmaya kısacağı enerjisini atmaya zaman bulamıyor. Fiziksel etkinliklerle, dışarıda oynayarak, spor yaparak geçirilen vakit, çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimi için önemli. Fakat çocukların bu tür fiziksel etkinlikler yapabilmeleri için yeterince zaman ayırmak gerekli. 

Bence ilkokula yeni başlayan öğrenciler için zorunlu ve zorlayıcı ev ödevleri yerine alternatif olarak onların dikkatini çekecek oyunlar, hikaye saatleri, drama, ritim ve deneyler yani daha doğrusu içselleştirebilecekleri, içine girebilecekleri, kendilerini olayın heyecanına kaptırabilecekleri etkinlikler tercih edilmeli. 

Yazan Merve Özçelik

Okunma 1198 kez Son Düzenlenme Perşembe, 15 Mart 2018 17:56

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 

Kütüphanede Masal Saati 6

27 Mart 2018
Kütüphanede Masal Saati 6

Gönüllü olarak kütüphanede yürüttüğüm Masal Anlatıcılığı gününde bu seferki hikayemiz: "Sarılalım Mı...

Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

27 Mart 2018
Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin başlatmış olduğu Ahlat Sosyal Sorumluluk Projesi @ahlatssp...

Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

Sezen Aksu Taşyürek'in kaleme aldığı Benim Evim Nerede? adlı hikaye anlatımı sonrasında sincap şekli...

İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

27 Mart 2018
İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

25 Kasım Cumartesi Günü İlk Öğretmenim Annem dedik ve öğretmenler gününü kutlamak için annelerimizle...

Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

Püfleyen Küçük Dinazor Roko hikayesi anlatımı sonrasında ahşap oyuncaklarımızı boyadık. Oyuncaklarım...

Bumerang - Yazarkafe