..: Başakşehir Anneleri :..
Çarşamba, 07 Mart 2018 09:55

Anlatmaktan Yorulmak…

Yazan
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Çocuğunuzla diliniz damağınız kuruyana kadar konuşabilirsiniz, hatta “dilinizde tüy bile bitmiştir” hatta “anlatmaktan yorulmuşsunuzdur” ama çocuğunuz size hala boş gözler ile bakıyorsa o zaman durup konuşmanızın bir seyrine bakın. “Monolog” düzende mi yoksa “diyalog” düzeyinde mi iletişime geçiyorsunuz.

 

Tek taraflı sadece anne-babanın konuştuğu çocuğun ise pasif dinleyici konumunda olduğu iletişim modeli etki oluşturmuyor. Peki, o zaman neye ihtiyaç var. Anne-babanın çocuğu konuşmaya teşvik etmeye, onun fikirlerini dinlemeye ihtiyacı var.

Fakat onun fikirleri dinlerken bunları reddetme veya olumsuzluğunu ortaya koymaya yönelik bir dinleme şekli yerine onu “anlamaya” yönelik dinleme modeli. Mesela çocuğunuz hava soğuk olmasına aldırmadan, bademciğinin çabucak şişmesini umursamadan, ateşleneceğini hiç mi hiç hesaba katmadan dondurma da dondurma diye tutturuyor.

Ne yaparsınız?

“Oğlum, hava soğuk. Bu hava da dondurma mı yenir?”

“Ama kızım biliyorsun, geçen seferde dondurma yedin hemen hastalandın!”

“Evladım şimdi dondurma zamanı mı?”

“Dondurma yazın yenilir!”

“Aaaaa olmaz dediysem olmaz!”

Kendi itirazlarımızı ortaya koymadan önce onunla bir sohbet etsek mesela. Neden dondurma yemek istediğini, dondurma yemenin onu nasıl hissettirdiğini, en son ne zaman dondurma yediğini, hangi dondurmayı daha çok sevdiğini sorsak onunla en son dondurma yerken yaşadığımız komik bir olayı paylaşsak konunun gidişatı nasıl olur? Bir deneyip görelim mi?

Önemli olan çocuğa bir şeyler anlatmak değil, onunla birlikte karşılıklı konuşmak bir nevi fikir-alışverişinde bulunmak, sebep-sonuç ilişkisi yürütmesi için uygun veriler sunmak, farklı bakış açıları ve çözümler üretmesine katkıda bulunmak. Böyle olmadığı takdirde de en çok işitilen şikayet “bu çocuğa 40 defa anlattım hala beni anlamıyor”dan öteye gitmiyor. Sonra da çocukla zıtlaşma ortaya çıkıyor; “resmen bana inat olsun diye yapıyor”. Dur kuzum dur hemen sinir, stres yapma sana inat olsun diye yapmıyordur belki de bir de onun istek ve arzularını dinle. Bir de kendi çok istediğin bir şeyin olmadığında kendi verdiğin tepkileri bir düşün, derin bir nefes al ve rahatla.

Adam olacak çocuk, saygı görmek ister. Sözlerine, fikirlerini, tercihlerine, isteklerine kulak verilen, anlaşılmaya çalışılan çocuk özgüveni sağlam bir yetişkin olur.

Çocuklarımıza “heee, evet, dinliyorum (o sırada anne veya baba başka bir işle meşgul), eee sonra, tamam” gibi kestirip atan, baştan savan tepkiler yerine yüzüne gözlerinin içine barak konuşalım, gerçekten sen anlat ben buradayım dinliyorum mesajı verelim. Çocuklarımızla göz hizasına inip konuşmadan önce göz göze iletişim kurmamız gerekiyor. Velhasıl kelam gözden kalbe bir yol vardır; görülmez…

Yazan Merve Özçelik

Okunma 1287 kez Son Düzenlenme Çarşamba, 07 Mart 2018 10:23

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

 

Kütüphanede Masal Saati 6

27 Mart 2018
Kütüphanede Masal Saati 6

Gönüllü olarak kütüphanede yürüttüğüm Masal Anlatıcılığı gününde bu seferki hikayemiz: "Sarılalım Mı...

Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

27 Mart 2018
Ahlat'a Destek Kahvaltısı 2

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin başlatmış olduğu Ahlat Sosyal Sorumluluk Projesi @ahlatssp...

Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Benim Evim Nerede? Hikayesi ile Ahşap Boyama Atölyesi

Sezen Aksu Taşyürek'in kaleme aldığı Benim Evim Nerede? adlı hikaye anlatımı sonrasında sincap şekli...

İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

27 Mart 2018
İlk Öğretmenim Annem Kahvaltısı

25 Kasım Cumartesi Günü İlk Öğretmenim Annem dedik ve öğretmenler gününü kutlamak için annelerimizle...

Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

27 Mart 2018
Roko ile Ahşap Boyama Atölyesi

Püfleyen Küçük Dinazor Roko hikayesi anlatımı sonrasında ahşap oyuncaklarımızı boyadık. Oyuncaklarım...

Bumerang - Yazarkafe